Турскиот кошаркарски великан Ефес Анадолу ги почитува своите легенди и легендите на европската кошарка. Раководството на повеќекратниот турски шампион одлучи да го повлече дресот со број 7 во кој настапуваше легендарниот македонски репрезентативец, актуелниот претседател на Македонската кошаркарска федерација Петер Наумоски.


Во изминатите два дена гостин на Македонската кошаркарска федерација беше советникот на генералниот секретар на ФИБА, Лубомир Котлеба.
Советникот на генералниот секретар на ФИБА, Лубомир Котлеба е во работна посета на Македонската кошаркарска федерација.

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски најде заеднички јазик со клубовите должници.
Македонската кошаркарска федерација ја информира јавноста за последните случувања, поврзани со суспензиите на неколку екипи од Првата кошаркарска лига, поради неподмирување на долговите кон Федерацијата.Светски реномираната компанија со седиште во Турција, Лимак Холдинг ја доби организацијата на годинешниот Кошаркарски Куп на Македонија 2017.
Петар Наумоски за останува на чело на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и во наредниот период.За доверба на Наумоски гласаа 18 од вкупно 28 членови со право на глас на собранието, а 10 беа против.
ФИБА Европа брзо ги препозна професионалноста, квалитетот, несебичноста и посветеноста кон кошарката на генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска.
Поради екстремно ниските температури во нашата земја, како и потешкотиите кои можат да настанат при патувањето на гостинските екипи, Македонската кошаркарска федерација одлучи да им излезе во пресрет на барањата на клубовите за одложување на пред натпреварите во Купот на Македонија.

Согласно Правилникот за Куп натпреварувања, МКФ ги поканува заинтересираните правни и физички лица на јавно наддавање за организатор на Финалниот турнир на Кошаркарскиот куп на Македонија, што ќе се одржи на 18.01.2017 година во 12 часот во просториите на МКФ.
Поради зголемениот број на телефонски јавувања од страна на загрижени родители во канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација, родителите бараат информации за котизациите за учество во Младинските лиги на Македонија.

Во медиумите од регионот се појави интересен текст во кој се споменува и името на претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Науовски. Текстот е насловен како се врати „Идејата кошарка на кошаркарите“. Во продолжение текстот ви го пренесуваме во целост:


Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски сака да им упати јавна благодарност на сите членови на Собранието на МКФ кои и дадоа поддршка на кошарката при гласањето за доверба.
Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски на барање на повеќе клубови и по одлуката на Управниот одбор од 08.11.2016 година свикува вонредно Собрание на МКФ на 15.12 2016 година(четврток).

Македонската кошаркарска федарација ги информира сите клубови свои членки дека во интерес на застапеноста и развојот на кошарката во Македонија, делумно ја сторнира одлуката донесена на Управаниот одбор на МКФ од 07.10.2016 година, која се однесува на висината на таксите за регистрација на кошаркари и кошаркарки во сите рангови на натпреварување, вклучувајќи ги и младите кошаркари.

Отворено писмо од ветераните на Македонскиот Кошаркарски Спорт
Легендите на македонската кошарка со писмо го изразија својот став за моменталните случувања во македонската кошарка, писмо во кое ги прифаќаат и одобруваат сите ставови на актуелното раководство на МКФ.
Писмото од  Ветераните на Македонскиот Кошаркарски Спорт ви го пренесуваме во целост.
На 03.12.2016(сабота) од 9 ч. до 14 ч. во салата на К.К. Вардар (под Кале) ќе се одржи кошаркарски турнир, Европска кошаркарска недела на Специјална Олимпијада, настан кој е ќе биде организиран од страна на Специјална Олимпијада Македонија а во соработка со Кошаркарска Федерација на Македонија.

 

(05.12.2016)Претседателот на Здружението на кошаркарски тренери на Македонија Драган Василов ги информира сите свои членови дека тренерите кои што немаат изведено тренерска лиценца до 9.12.2016 година во следното коло нема да имаат право да ги водат своите екипи на натпреварите во сите лиги на Македонија

Македонската кошаркарска федерација сака да ја информира јавноста дека во понеделник 14.11.2016 година во доцните попладневни часови доби информација од Здружението на клубови од Првата лига дека мнозинството на клубови се согласи со последниот предлог на раководството на федерација и прифаќаат Првата лига во машка конкуренција во сезоната 2016/2017 да стартува на 19.11. 2016 година.
Раководството на МКФ го прифати барањето на Здружението на клубови од Прва лига за одложување на стартот на Првата лига за една недела.
Во вторник 08.11.2016 година со почеток во 17 часот во просториите на МКФ ќе се одржи редовна седница на Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација.
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги известува кошаркарските клубови во Македонија дека согласно Регистрацискиот правилник на МКФ и Правилникот за издавање на тренерски лиценци, секој клуб учесник во кошаркарските лиги на Македонија, е обврзан да пријави и регистрира тренери за секоја возрасна категорија во која се натпреварува во тековната сезона.

Македонската кошаркарска федарација ги информира сите клубови свои членки дека во интерес на застапеноста и развојот на кошарката во Македонија, делумно ја сторнира одлуката донесена на Управаниот одбор на МКФ од 07.10.2016 година, која се однесува на висината на таксите за регистрација на кошаркари и кошаркарки во сите рангови на натпреварување, вклучувајќи ги и младите кошаркари.
Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација на редовната седница одржана на 8.11.2016 година во просториите на МКФ ја разгледа иницијативата на клубовите за свикување на вонредно собрание на МКФ.
Македонската кошаркарска федарција во рамките на соработката со ФИБА и проектот „Заедно до У16‚“, одлучи во Истанбул на семинар за усовршување на тренери да ги испрати младите тренери кои беа вклучени во тренинзите со учесниците во проектот Александар Јованчев, Мартин Атанасовски, Горан Даниловски и Благоја Кечовски.
Македонскиот олимписки комитет (МОК) во соработка со Националните спортски федерации (НСФ), високо образовните институции и другите спортски институции и организации во Република Македонија, ја започнува процедурата за обука на третата генерација на кандидати за учество на Олимписката обука за напреден спортски менаџмент на Олимписките спортски организации во Република Македонија.
Денеска во просториите на Македонската кошаркарска федерација беше извршена ждрепката за извлекување на натпреварувачките броеви на екипите во Првата лига во сезоната 2016/2017.
Генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска е дел од учесниците на семинарот во МВР за „методи и техники за отктивање на кривични дела во областа на корупцијата во спорот“.


Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите кошаркари кој го прифатија повикот и настапија за националниот тим на Македонија во квалификациите за учество на Евробаскетот во 2017 година.
Македонската кошаркарска федерација организира голема наградна игра за сите што имаат влезници за натпреварите во салата Јасмин во Кавадарци на нашата најдобра селекција во квалификациите за пласман на Евробаскетот во 2017 година против Унгарија на 7 септември и против Велика Британија седум дена подоцна.
Македонската кошаркарска федерација со Здравствената комисија, организира семинар за медицинските лица (доктори и физиотерепевти) вклучени во кошаркарските клубови во република Македонија.
Викеднов во малата сала во СЦ „Јане Сандански“ во заедничка организација на Македонската кошаркарска федерација , Македонскиот Олимписки Комитет и Здружението на кошаркарски тренери на Македонија(ЗКТМ) при МКФ успешно беше одржан Семинар за обука на тренери. 
Денес (25.08.2016) во просториите на Македонската кошаркарска федерација се одржа работна средба меѓу генералниот секретар на МКФ Моника Гаврилоска, првиот човек на регионалната Балканска кошаркарска лига Шај Штрикс и менаџерот за натпреварување на БИБЛ Камен Тошев.
Половичен успех на македонските селекции во машка и женска конкуренција до 14 години во 2 коло на турнирот „Словенија Бол “ во Словен Градец ,кој се игра под покровителство на ФИБА.


Во рамките на проектот „ЗАЕДНО ДО М16“, Македонската кошаркарска федерација во соработка со Кошаркарските федерации на Романија, Турција, Бугарија и Косово, ќе испрати 30 селектирани кошаркари на Меѓународен кошаркарски камп во Констанца, Романија.
Македонската кошаркарска федерација во петок (26.08.2016) од 11 часот во просториите на општина Кавадарци организира Прес -конференција по повод престојното учество на сениорската репрезентација на Македонија во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2017.
Македонските селекции во машка и женска конкуренција до 14 години денес претрпеа нови порази на турнирот „Словеија Бол“ во Словен Градец.
Од среда до петок(17-19.08.2017) Спортскиот центар Јане Сандански во населбата Аеродром во Скопје ќе биде центарот на балканската репрезентативна кошарка и домаќин на меѓународниот турнир - Трофеј на Македонија.

Во првите натпревари на силниот турнир „Словенија Бол“ во Словен Градец за кошаркари и кошаркарки до 14 години македонските селекции претрпеа убедливи порази.
Селекциите на Македонија за кошаркари и кошаркарки до 14 години од 18 до 21 .08.2016 година ќе учествуваат на силни меѓународни турнири во Словен Градец Словенија.
Јуниорската кошаркарска репрезентација на Црна Гора го освои првото место на Европското првенство дивизија Б, кое од 29 јули до 7 август се одржа во Скопје, Македонија.

Денес гостин на Македонската кошаркарска федерација е извршниот директор на ФИБА Европа Камил Новак. За време на краткиот престој во Скопје високиот гостин оствари работен ручек  со првиот човек на МКФ Петар Наумоски и генералниот секретар Моника Гаврилоска.
Од 29. јули па сe до 7. август Скопје ќе биде домаќин на Европското првенство Б дивизија за кошаркари до 18 години. Вкупно 24 репрезентации од Европа ќе земат учество на најголемото досега натпреварување одржано во нашиот главен град од ваков тип.
Нешто повеќе од 12 часа нe делат од почетокот на Европското првенство дивизија Б за кошаркари до 18 години. Главниот град на Македонија ќе нагости млади кошаркари од 24 земји учеснички на овој настан. Официјалните претставници на националните состави одржаа последен заеднички состанок во пресрет на првенството.
Најталентираните кошаркари во Македонија родени 2002 година во следните пет дена ќе учествуваат на кошаркарскиот камп во Маврово МКФ 2016, кој Македонската кошаркарска федерација го организира во дирекна соработка со ФИБА.

Македoнската кошаркарска федерација, вo рамките на прoектoт за “Development for boys U13 and U14 with пpotential” oрганизира кoшаркарски камп за мoмчиња (М14) до 14 години.
На предлог на Стручниот совет на Македонската кошаркарска федерација, назначени се стручните штабови на селекциите за 2016 година.
Претседателот на Македонската кошаркарска федерација (МКФ), Петар Наумоски и претседателот на Македонскиот олимписки комитет (МОК), д-р Васил Тупурковски денес потпишаа Договор за соработка со кој МОК, во следниот Олимписки циклус, интензивно ќе ја помага МКФ, пред се, во насока на обука на тренерскиот кадар.
Македонската кошаркарска федерација од 29 јули до 7 август 2016 е организатор на Европско првенство за кошаркари до 18 години Дивизија Б. На првенството покрај јуниорската селекција на Македонија ќе настапат уште 23 репрезентации и со 24 земји учеснички ќе биде најголемото младинско Европско првенство одржано до сега во Македонија.Американските кошаркарски тренери Џои Тејт и Клифтон Елис летово ќе бидат новите селектори на две наши млади селекции, репрезентациите за кошаркари до 16 и 18 години.
Потпретседателот на Македонската кошаркарска федерација Илија Пенов беше гостин во отвореното студио на ТВ Нова.
Македонската кошаркaрска федерација ги информира сите репрезентативци дека во целост, без исклучоци, ќе ги спроведува сите одредби од Правилникот за државните кошаркарски репрезентации на Македонија. 


МКФ - ИЗВЕШТАЈ (ЈУНИ 2015 - ЈУНИ 2016)Извештај за реализирани проекти во првата година од мандатот

(Јуни 2015 - Јуни 2016).Тимот на академик д-р. Жан Митрев во следните две години ќе се грижи за здравјето на сите македонски репрезентации во машка и женска конкуренција. 
Македонската кошаркарска федерација ја продолжува соработката со својот верен соработник и партнер авиокомпанијата „Туркиш Ерлајнс“.
Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски и градоначалникот на општина Кавадарци Александар Панов денеска потпишаа договор за ко- организација на престојните квалификациски натпревари на нашата најдобра репрезентација за пласман на Европското првенство во 2017 година.


На 04.06 .2016 година со почеток во 11Часот во Хотелот Александар Палас во Скопје во Конгресна сала 2 ќе се одржи редовно собрание на Македонската кошаркарска федерација.
Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски во интервју за магазинот „Република“ ги пренесе своите ставови и размислувања за иднината на мак баскетот, репрезентативниот дрес, за квалификациите за ЕП 2017, за односот со ФИБА, претстојното собрание на федерацијата,...

На состанокот на претседателите на кошаркарските федерации на Македонија, Србија, БиХ,Хрватска,Словенија и Црна Гора, одржан во Белград потврдена е заедничката поддршка на ФИБА Европа во борбата за зачувување на интересите на европската кошарка и постоењето на натпреварувањето врз основа на спортски критериуми.


Нови апликации за Android и iOS од ФИБА за кошаркарските тренери.
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација изразува јавна благодарност до сите членови на селекцијата на Македонија до 15 години за одличната презентација на нашата кошарка на меѓународната сцена и секако за збогатувањето на витрините со уште еден трофеј од Меѓународните натпреварувања.

Благоја Георгиевски поранешниот селектор, тренер на МЗТ Скопје и пред се Олимписки вицешампион (1980) од играчките денови во Работнички, е назначен за Претседател на Стручниот Совет на МКФ.
Кошаркарскиот клуб Охрид АВ на убедлив начин го освои првото место во Втората македонска лига и по прв пат во клупската историја си обезбеди пласман во нашето најсилно првенство Првата лига.
Во просториите на Македонскиот олимписки комитет денеска д-р Питер Дејвис, поранешен директор за обука на тренери и спортски науки на Американскиот олимписки комитет, меѓународно признат експерт за менаџмент на врвни спортски перформанси пред претставниците на националните спортски федерации во нашата земја го престави проектот “Креирање на успешен спортски програм: Од идентификација на таленти до постигнување на врвен спортски резултат“.
Првиот човек на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски денеска испрати писмо до извршниот директор на Европската кошаркарска федерција -ФИБА Европа , Камел Новак во кое и дава целосна поддршка на европската куќа на кошарката.
На ден вторник 19.04.2016 години во просториите на Македонската кошаркарска федерација се одржа состанок меѓу претседателот на МКФ, Петар Наумоски со претставниците на клубовите од Прва лига мажи, Прва лига жени, Втора лига и младинските лиги на кои се разгледуваа предложените промени на Статутот и Регистрацискиот Правилник на МКФ.
Во работна посета на Македонската кошаркарска федерација вчера во Скопје, престојуваше Крис Диал, Претседателот на „Кошаркарската Амбасада“ од Сан Антонио, САД, координаторот на Проектот „Заедно до У-16“, што со Турската кошарларска федерација ќе опфати и други регионални членки на ФИБА.
Делегација на Кошаркарската федерација на Косово, од неодамна членка на ФИБА, денеска престојуваше во работна посета на Македонската кошаркарска федерација.
Македонската кошаркарска федерација годинава е организатор на Европско првенство за кошаркари до 18 години. Домаќин на првенството ќе биде Скопје во период од 29.07.2016 година до 07.08.2016.
Генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска во интервју за порталот „охридскај“ го даде своето видување за моменталната состојба во нашата женската кошарка, и за визијата на МКФ како да се подигне нејзиниот квалитет.
Спортскиот центар во Ново Лисиче викеднов беше домаќин на најдобрите млади кошаркари од Македонија. Во рамките на програмата за равој на млади кошаркарки и индивидуално-техничко и тактичко усовршување, Македонската кошаркарска федерација ги организираше првите контролни тренинзи на најдобрите во генерациите У-14, У-16 и У-18.

Успешен старт на новиот прокет на Македонската кошаркарска федерација за развој, континуирано следење и индивидуално-техничко и тактичко усовршување на младите кошаркари.

Македонската кошаркарска федерација преку Комисијата за Здравство и Анти-Допинг на 10.01.2016 година во просториите на хотелот „Елса“ во Скопје го организираше првиот Семинар за клупски доктори.Викендов во Скопје, Струмица и Битола се одржаа првите тренинзи на примарната селекција на кошаркари родени во 2002 година во рамките на проектот на Македонската кошаркарска федерација „Заедно до У-16“.
Македонската кошаркарска федерација започна со активностите во рамките на програмата за квалитетен развој на играчите, континуирано следење и индивидуално-техничко и тактичко усовршување на младите кошаркари и кошаркарки.
Македонската кошаркарска федерација традиционално и годинава им додели признанија на најдобрите поединци и екипи во мак баскетот. На свечена церемонија во хотелот Александар Палас во присуство на спортисти, спортски работници и многу гости куќата на кошарката ги награди најдобрите во 13 категории.

Македонската кошаркарска федерација се чувствува повикана да одговори во името на вистината и на начинот на постапката за избор на најдобрите во Мак баскетот во 2015 година.

Македонската кошаркарска федерација распишува конкурс за ангажирање на стручни лица за работа во спортските паралелки (кошарка) Спортската академија во Кавадарци и Охрид.
Во недела на 10.01.2016 година во просториите на хотелот „Елса“ во Скопје, Македонската кошаркарска федерација преку Комисијата за Здравство и Анти-Допинг организира Семинар за клупските доктори.

Стручниот совет на МКФ, во рамките на Протоколот за соработка со Турската федерација и проектот „Заедно до У-16“, отпочнува со Примарната селекција на кошаркарите родени во 2002 година.
Македонската кошаркарска федерација започнува со активностите во рамките на програмата за квалитетен развој на играчите, континуирано следење и индивидуално-техничко и тактичко усовршување на младите кошаркари и кошаркарки, за што подобро претставување на македонската кошарка на престојните европски младински првенства.

Стручниот совет на МКФ за Младинска кошарка го изготви планот за подготовка на селекцијата на кошаркари родени 2002 година и ги донесе следните одлуки:
Македонската Кошаркарска Федерација со големо задоволство ја информира спортската јавност дека сите големи долгувања кон ФИБА се подмирени и федерацијата веќе нема никаков финансиски долг кон Европската куќа на кошарката. 
Тричлената комисија, во состав Петар Наумовски, Претседател на МКФ, Илија Пенов, Потпретседател и Среќко Трајковски, Член на УО на МКФ, која на предлог на Заре Марковски и со Одлука на УО на МКФ од 26.10.2015, доби мандат да ја испита можноста за ангажирање на Марин Докузовски за Селектор на Сениорската репрезентација, на состанокот на УО одржана на ден 03.12.215 година, ги информираше членовите на УО дека остарила два состанока со Докузовски. Илија Пенов, во име на Комисијата, хронолошки и детално ги изнесе сите детали за содржината на состаноците.
Во хотелот Александар Палас во Скопје на ден 03.12.2015 година со почеток од 17 часот ќе се одржи состанок на Управниот Одбор на Македонската кошаркарска федерација.УО едногласно ја поздрави Спогодбата за соработка со Турската Кошаркарска Федерација, а се очекува во иста насока да се развие и соработката со Словенечката Кошаркарска Федерација, како и со NCAA – Лигата на Универзитетските екипи од САД.

Во понеделник на 26.10.2015 година во хотелот Александар Палас во Скопје со почеток од 17 часот ќе се одржи редовна седница на Управниот Одбор на Македонската кошаркарска федерација


Во недела на 27.09. 2015 година во хотелот Ривиера во Охрид се одржа седница на Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација.Во недела на 27.09.2015 година  во хотел Ривиера во Охрид со почеток од 11 часот , Управниот одбор на Македонската кошаркарска федерација ќе одржи седница.

Новиот систем на натпревари во Младинските лиги на Македонската кошаркаска федерација , и трошковникот, се усвоени на состанокот што на 05.09.2015 година се одржа во Скопје.

Акредитации за новинари за Меѓунарониот турнир - Охрид 2015.

Хендрикс поради семејни причини се приклучува на подготовките на 5 август.

Перо Блажевски вклучен во стручниот штаб на сениорската репрезентација.
(Состанок МКФ - Здружение на прволигаши)

(Информација за членовите на ЗКТМ)
(Соработка МКФ-Џакомо Браида)
(Средба МКФ -БИБЛ)На денешниот состанок со раководството на БИБЛ лигата, Љубомира и Шај Штрикс, Македонската кошаркарска федерација ја искажа примарната цел за настап на нашите екипи во ФИБА натпреварувањата ставајќи ги како алтернатива настапите во БИБЛ лигата.
(Доиспразнета касата на МКФ)Сметката на Македонската кошаркарска федерација е доиспразнета.
(Учество во натпреварувања на ФИБА)Македонската кошаркарска федерација по кoнтактите со ФИБА има задоволство, врз основа на минатогодишниот пласман , да ги извести клубовите:
Регистрациската комисија при МКФ денеска го објави Билтенот за пријава на екипи за учество во натпреварувачката сезона 2015/2016.
(14.07.2015)Во просториите на Македонската кошаркарска федерација денеска се одржа работен состанок со првиот човек на Балканската  кошаркарска лига (БИБЛ),Шај Штрикс.

Регистрациската комисија при МКФ денеска ги објавува Билтените 1 за пријава на екипи за учество во натпреварувачката сезона 2015/2016.

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder