Косово прв противник на Македонија во претквалификациите за СП

Најдобрата репрезентација на Македонија претквалификациите за учество во квалификациите за Светскиот шампионат во Кина ги започнува на нашиот најголем празник на Илинден на 2 август 2017 година на гостински терен против соседот Косово. Во 2 коло од Групата Ц на 5 август црвено жолтите ќе го одиграат првиот меч на домашен терен, гостин на Македонија ќе биде селекцијата на Естонија.

Четири дена подоцна на 9 август  во Групата Ц ќе играат Естонија и Косово.

На 12 август во 2017 година нашите најдобри кошаркари ќе го пречекаат  составот на Косово, последниот натпревар во претквалификациите македонската репрезентација го игра на 16 август 2017 на гости кај Естониија.

Првите две селекции од групата Ц обезбедуваат пласман во квалификациите за Светското првенство во Кина во 2019 година.

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder