Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титулата во Супер купот, во големото финале носителот на двете титули славеше минимална, но заслужена победа во драматичниот финиш над тимот на Карпош Соколи од 87-84 (23-16, 25-14, 25-23, 15-29).
 

СУПЕР КУП 2016

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Фени Индустри

22.09.16

18:00

МРТ

83-50

Карпош Соколи

Куманово

22.09.16

20:30

МРТ

82-72

СУПЕР КУП 2016

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Карпош Соколи

23.09.16

20:30

МРТ

87-84

Кошаркарите на Карпош Соколи се вториот финалист во Суп купот 2016. Во полуфиналето реновираниот тим на Карпош го доби Куманово со 82-72(22-21, 21-16, 24-20, 13-13).
Засилениот шампион МЗТ Скопје Аеродром во првото полуфинале од Супер Купот 2016 извојува убедлва победа над Фени Индустри од 83-50.
Со идентични амбиции за добра игра и освојување на трофејот четирите најдобри екипи во македонската кошарка од сезоната 2015/2016 го очекуваат почетокот на годинашниот Супер куп 2016.


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -ЖЕНИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Клубски Патриот

20.02.16

13.30

Stream

61-57

Лотос

Студент 2015

20.02.16

16:00

Stream

78-48


Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со триумф над големиот градски ривал Карпош Соколи од 68 - 62 во супер интересно и неизвесно финале се победници на 24 издание од Купот на Македонија.


Кошаркарките на Бадел 1862 трета година во серија се најдобрата екипа во Купот на Македонија. Бадел 1862 со убедливиот триумф над Лотос од 88-58 на финалето во Гевгелија го зачува победничкиот трофеј во клупските вирини.
Двете најдобропласирани екипи во нашата прва лига шампионот МЗТ Скопје Аеродром и тимот на Карпош Соколи утре од 19 -30 часот ќе се борат за трофејот во 24 издание на Купот на Македонија. За освојувачот на седум трофеи во националниот Куп , МЗТ Скопје ова ќе биде 12 финале ,а Карпош Соколи напиша нова страница во клупската историја и ќе го игра првото финале во македонскиот кошаркарски Куп.
Кошаркарите на Карпош Соколи се првите финалисти на 24 издание од Купот на Македонија. Вечерва во салата 26 април во Гевгелија во првото полуфинале од националниот куп Карпош Соколи извојува голема победа над Куманово од 71-69 вредна прво финале во Купот на Македнија во клупската историја.
Лотос е вториот финалист во националниот Куп. Во второто полуфинале кошаркарките на Лотос беа убедливи во дуелот со Студент 2015 и славеа со 78-48, за второ куп финале во низа.
Бранителот на пехарот во националниот Куп, Бадел 1862 по триумфот над Клубски Патриот од 61-57 е првиот финалист во во Купот на Македонија во женска конкуренција.
Домаќинот Кожув ќе биде противникот на МЗТ Скопје Аеродром во втората полуфинална пресметка од Купот на Македонија. Во последното четврфинале кошаркарите на Кожув пред полни трибини во салата 26 април и одличен спортски амбиент беа подобри од Фени Индустри со 68-56.
Бранителот на трофејот Работнички уште во четврфиналето го заврши настапот во Купот на Македонија.Актуелниот вицешампион Куманов е третиот полуфиналист во националниот Куп. Во најинтересното и најнеизвесното четврфинале досега Куманово предводен од капитенот Костовски извојува победа над Работнички од 85-79 (22-26, 22- 13, 15-22, 26-18) вредна пласман во големата четворка во Купот. 
Карпош Соколи е вториот патник меѓу четирите најдобри екипи во Купот на Македонија. Кошаркарите на Карпош во четврфиналето го поразија тимот на Соколи со убедливи 91-54.

Попладнево во Гевгелија стартуваше завршниот турнир од 24 издание на Купот на Македонија на кој учествуваат осумте најдобри екипи во нашата машка кошарка и најдобрите четири тима во женска конкуренција. Трофејот во Купот го брани тимот на Работнички.

КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -МАЖИ

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Карпош Соколи

21.02.16

19.30

МРТ

68-62


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -ЖЕНИ

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Лотос

21.02.16

15.30

МРТ

88-58


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -МАЖИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Куманово

20.02.16

18.30

МРТ

71-69

МЗТ Скопје А.

Кожув

20.02.16

21:00

МРТ

72-62


КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -ЖЕНИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Клубски Патриот

20.02.16

13.30

Stream

61-57

Лотос

Студент 2015

20.02.16

16:00

Stream

78-48КУП НА МАКЕДОНИЈА 2016 -МАЖИ

1/4 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МЗТ Скопје А.

Бест

19.02.16

13.00

Stream

89-58

Карпош Соколи

Струмица

19.02.16

15:30

Stream

91-54

Куманово

Работнички

19.02.16

18:00

МРТсат

85-79

Фени Индустри

Кожув

19.02.16

20:30

МРТсат

56-68


По прв пат во историјата Гевгелија ќе биде домаќин на завршниот турнир од Кошаркарскиот куп на Македонија.
 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder