КУП НА МАКЕДОНИЈА - МАЖИ
- Финале
- Полуфинале
- Четвртфинале
- Осминафинале
КУП НА МАКЕДОНИЈА - ЖЕНИ

- Финале
- Полуфинале
- Четвртфинале

МЛАДИНСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА

- Финале (мажи)
- Полуфинале (мажи)
- Четвртфинале (мажи)

- Финале (жени)

КОШАРКАРСКИ КУП НА МАКЕДОНИЈА 2014
сала „билјанини извори“ - охрид
06 - 09 февруари 2014

Вести
Победа за „Металците“ во докрај неизвесното финале со Лирија
(09.02.2014) Екипата на МЗТ Скопје Аеродром ја совлада Лирија со 76-73 во финалето од Купот на Македонија 2014, со што го освои својот седми трофеј во историјата на престижното натпреварување. Тодор Гечевски го доби признанието за МВП на финалниот натпревар.
Победа во финалето над НБА Чаир од 80-55
(08.02.2014) Со водство во текот на целиот натпревар игран во салата „Билјанини Извори“ во Охрид, младинскиот тим на МЗТ Скопје заслужено го освои својот прв трофеј во Младинскиот Куп, совладувајќи го НБА Чаир со 80-55. Љубомир Младеновски избран за МВП на финалниот натпревар.
Прв Куп-трофеј за баделки
(09.02.2014) Со одлична игра пред се во втората и во третата четвртина, екипата на Бадел го совлада ривалот Кросиг со 77-57 во финалето од Женскиот Сениорски Куп, освојувајќи го својот прв трофеј во Купот. Александра Стојановска избрана за МВП на финалниот натпревар.
Втор трофеј по ред за Кросиг во ова натпреварување
(09.02.2014) Со водство во текот на целиот финален натпревар против Бадел, младинскиот состав на Кросиг заслужено славеше со 65-51 и го подигна вториот Куп-трофеј во натпреварувањето, откако лани славеше во идентичното финале. Признанието за МВП во финалето заврши во рацете на Драгана Петковска.

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder