Сениорски лиги Билтен бр.11
      
     Куп 2016/17 Билтен

     Термини МЛ 12 коло

     Термини заостанати МЛ     

     Младински лиги Билтен бр.7
      

  

  

 

 

Тимот на Карпош Соколи е новиот освојувач на титулата во најмасовното натпреварување Лимак Купот на Македонија 2017. Кошаркарите од скопската населба Карпош во големото финале одиграно во салата Јасмин во Кавадарци со 80-69 (21-20, 21-17, 13-15, 25-17) го совладаа одличниот состав на Фени Индустри и заслужено стигнаа до првата титула во клупската историја, на јубилејот 20 години од постоењето на клубот.
Дебитантот во елитното друштво Вардар ја прекина доминацијата на Бадел 1862 во македонската женска кошарка. Кошаркарките на Вардар денес во Кавадарци отворија нова страница во својата кратка историја, по неполна година постоење го освоија првиот трофеј,стигнаа до пехарот во Лимак Купот на Македонија.

Фени Индустри е противникот на Карпош Соколи во финлето на Лимак Купот на Македонија. Полуфиналниот трилер во Јасмин меѓу Фени Индустри и МЗТ Скопје Аеродром го решија Чешковиќ и Шарабидзе за триумф над домаќините од 80-79.
Втора година по ред кошаркарите на Карпош Соколи обезбедуваат пласман во финалето на националниот Куп. Вечерва во првото полуфинале во Јасмин во Кавадарци екипата на Карпош Соколи го победи Работнички со 92-78.

ЛИМАК КУП НА МАКЕДОНИЈА 2017 МАЖИ

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош С.

Фени Индустри

19.02.17

19.00

МРТ

80:69

 

КУП НА МАКЕДОНИЈА 2017-МАЖИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Работнички

Карпош С.

18.02.17

18.00

МРТ

78:92

 Фени И.

МЗТ Скопје А.

18.02.17

20:30

МРТ

80:79

 

КУП НА МАКЕДОНИЈА 2017 -МАЖИ

1/4 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Карпош Соколи

Вардар

17.02.17

13.00

Stream

92-84

Фени Индустри

АВ Охрид

17.02.17

15:30

Stream

112:69

Работнички

Куманово

17.02.17

18:00

МРТ

87:81

МЗТ Скопје А.

Кожув

17.02.17

20:30

МРТ

83-72Женска екипа на Вардар е вториот финалист во Лимак кошаркарскиот Куп на Македонија. Во полуфиналето вардарки славеа победа надПелистер АД со 67-46. Првите десети минути од полуфиналето минаа во изедначена и рамноправена игра, Вардар ја доби четвртината со минимални 15-13.
Актуелниот освојувач на Купот на Македонија МЗТ Скопје Аердором е противникот на Фени Индустри во второто полуфинале на најмасовното натпреварување. Металците вечерва во последното четврфинале во Салата Јасмин во Кавадарци славеа победа над солидниот Кожув од 83-72.

 

ЛИМАК КУП НА МАКЕДОНИЈА 2017-ЖЕНИ

ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

Вардар

19.02.17

16.00

МРТ

65-69

 

КУП НА МАКЕДОНИЈА 2017-ЖЕНИ

1/2 ФИНАЛЕ

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Бадел 1862

МНА Кожувчанка

18.02.17

13.00

Stream

63-47

Вардар

Пелистер

18.02.17

15:30

Stream

67-46

Актуелниот освојувач на трофејот во Купот на Македонија Бадел 1862 е првиот учесник во утрешното женското финале. Баделки во првото полуфинале го совладаа тимот на МНА Кожувчанка со 63-47.
Трофејниот Работнички со победа над Куманово од 87-81 закажа полуфинале против фаворитот Карпош Соколи во Лимак Купот на Македонија .
Лесна и убедлива победа на Фени Индустри над АВ Охрид од 112 - 69 во вториот четвртфинален натпревар од Лимак Купот на Македонија.
Карпош Соколи не дозволи сензационален старт на четвртфиналето од Лимак купот на Македонија. Финалистот од минатата сезона во првиот меч на завршниот турнир од Купот на Македонија во Кавадарци потешко од очекувањата го совлада младиот и борбен состав на Вардар со 92-84.
Од петок до недела(17 до 19 .02. 2017) салата Јасмин во Кавадарци ќе биде спортскиот центар на Македонија. Осумте учесници на завршниот турнир од кошаркаркиот Лимак Куп на Македонија ја започнуваат битката за престижниот пехар. Капитенте и тренерите од сите осум екипи денеска на прес конференција во Сквер 21 во Скопје ги кажаа своите очекувања пред четврт-финалните мечеви од Купот.


Денес во просториите на Македонската кошаркарска федерација во присуство на медиумите и претставниците на клубовите беше одржана ждрепка за извлекување на четвртфиналните двојки во Лимак КУП на Македонија 2017.
Турскиот и европски кошаркарски гигант Ефес Анадолу во минатото Пилесен вечерва го повлече од употреба дресот со број 7 на својата легенда, а сега актуелен претседател на МКФ Петар Наумоски. Дресот на Наумоски со број 7 вечерва на свечена церемонија за време на мечот Евролигата меѓу Ефес Анадолу и Милано во присуство на македонскиот кошаркар на 20 век Наумоски е подигнат во салата Абди Ипекчи.
Првиот човек на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски престојот во Истанбул за посета на Турската кошаркарска федерација и средба со својот поранешен соиграч и пријател сега претседател на Федерацијата Хидает Туркоглу.


Три победи на домаќините во редовното 12 коло од Првата лига,единствениот гостински успех го запиша Кожув на гостувањето кај Вардар.Во супер неизвесно дерби одиграно во салата Перо Наков во Куманово во рамките на 12 коло од Првата лига, домашниот тим го доби водечкиот Фени Индустри со 64-60, (17-13, 15-21, 15-15, 17-11) .
Прва лига сезона 2016/2017
Во петок 10.02.2017 година со почеток во 12 часот во просториите на Македонската кошаркарска федерација ќе се одржи ждрепката за четврт-финалните двојки во Лимак Купот на Македонија 2017.
Македонската куќа на кошарката организира селективен тренинг за кошаркарки родени 1999/2000 односно 2001/2002 година, прв во оваа 2017 календарска година.
Селекцијата на Македонија за кошаркари до 16 години ја прекина низата победи на гостувањето во Истанбул. Нашите млади кошаркари денес се поразени од врсниците од тимот на Галатасарај со 69-62, во третиот пријателски натпревар на турнејата во Турција.
Нашата кошаркарска репрезентација за кошаркари до 16 години ја извојува и втората победа за време на престојот во Истанбул, Турција.
Турскиот кошаркарски великан Ефес Анадолу ги почитува своите легенди и легендите на европската кошарка. Раководството на повеќекратниот турски шампион одлучи да го повлече дресот со број 7 во кој настапуваше легендарниот македонски репрезентативец, актуелниот претседател на Македонската кошаркарска федерација Петер Наумоски.
Македонската селекција за кошаркари до 16 години со победа против врсниците на евролигашот Анадолу Ефес ја започна серијата на пријателски средби на гостувањето во Истанбул, Турција.

Македонските претставници Карпош Соколи и Куманово претрпеа порази на гостувањата во Тиват и Пеќ во рамките на 2 коло од Втората фаза во Балканската регионална лига.
             ВИДЕО:МКФ  ИЗБОРОТ НА НАЈДОБРИТЕ ВО 2016

Македонската кошаркарска федерација ја продолжи традицијата на доделување на признанија на најдобрите поединци и екипи во македонската кошарка.


Во изминатите два дена гостин на Македонската кошаркарска федерација беше советникот на генералниот секретар на ФИБА, Лубомир Котлеба.

Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги информира сите клубои во Македонија, Согласно членовите 23, 24 и 25 од Регистрацискиот Правилник на МКФ, за терминот на Вториот предоден рок за кошаркари-ки во Сениорските и Младинските лиги од натпреварувачката сезона 2016/17.
Најдобрата репрезентација на Македонија претквалификациите за учество во квалификациите за Светскиот шампионат во Кина ги започнува на нашиот најголем празник на Илинден на 2 август 2017 година на гостински терен против соседот Косово.
Македонската кошаркарска репрезентација попладнево на ждрепката во Прага ги доби противниницте во престојните претквалификации за Светскиот шампионат во Кина во 2019 година.
Пред главната ждрепка за составите на групите во претквалификациите за Светскиот шампионат во Кина во 2019 година во Прага беа извлечени и составите на групите за Младинските Европски првенства во машка и женска конкуренција.
Македонската кошаркарска федерација ги информира сите активни клубови дека има потреба од информирации од клубовите поради тоа што е должна до Агенцијата за млади и спорт да достави листа на активни клубови, со следните податоци:
Македонската кошаркарска федерација од 17 до 26 август во 2017 година ќе биде домаќин на Европското првенство за кошаркарки до 16 години.
Попладнево во салата на Фенербахче во Истанбул беше извршена ждрепката за составите на групите за Евробаскетот во 2017 година кој ќе се игра во периодот од 31 август до 17 септември следната година.
Продолжува заложбата на раководството на Македонската кошаркарска федерација и Управниот одбор за континуиран настап на нашите млади селекции на Европските првенства, се со цел за што подобар напредок и усовршување на нашите млади кошаркари и кошаркарки во натпреварите против квалитетните противници. 
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги известува кошаркарските клубови во Македонија дека согласно Регистрацискиот правилник на МКФ и Правилникот за издавање на тренерски лиценци, секој клуб учесник во кошаркарските лиги на Македонија, е обврзан да пријави и регистрира тренери за секоја возрасна категорија во која се натпреварува во тековната сезона.

ИЗМЕНИ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРАВИЛА 2016

СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН БР. 1 СЕЗОНА 2016-2017
  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder