Во 2005 година, прекрасните луѓе од „ Traveler’s Tales“ развија феноменална формула на среќа, која до денес продолжува да се користи со непроменет успех во нашите сопствени игри, секој пат не потсетувајќи дека сè генијално е навистина едноставно. Неговата суштина е навистина обична: ние ги грабнуваме ликовите, сценографијата, најживописните и најомилените епизоди на публиката од соодветните книги, стрипови и филмови; го повторуваме сето ова под добро познат дизајнер и го донесуваме она што се случува на екранот за да се заврши апсурдноста. Така се роди цела серија неверојатно популарни платформери со титл ЛЕГО базирана на „Војна на Starвездите“, „Бетмен“ па дури и „Индијана onesонс“. Играјте онлајн игри на страната на игри со сите семејства. Само најдобрите игри со бесплатни мрежи се претставени на овој мега портал.

Сепак, не треба да се заборави дека тие им должат таков грандиозен успех на нивните „родители starвезди“. Обидете се за секунда да замислите што ќе се случи ако ги земете и постојано ги искоренувате сите белези на универзумот од истите ЛЕГО Starвездени војни : Дарт Ведер, Лук Скајвокер, невремето или Чубаку таму, заменувајќи ги со обични пластични кукли. Ве уверуваме, ништо вредно. Веднаш, хуморот, признанието, уникатниот шарм и навистина секој културен интерес за тоа што се случува, ќе исчезне, оставајќи нè сами со најоригиналната игра во светот.

Уште попријатен е фактот дека ЛЕГО Хари Потер: Години 1-4во овој поглед, случајот е многу посебен, ако не и единствен. Прво, нејзината заговор се базира веднаш на првите четири книги и филмови за авантурите на младиот волшебник волшебник, што за fansубителите на K.К. Ролинг е веќе цела причина да барем размислат за целесообразноста на настанот. Второ, покрај вашите омилени ликови за бајки, здрав дел од добар хумор и тотално собирање на сè и сешто, постои толку пријатна ситница како забавна и проклета разновидна игра која може да ве лиши од сон, храна, пијалок и навистина било личен живот на секој што одеднаш реши да се придружи.

Иако на почетокот е тешко да се каже со каква доверба точно се постигнува овој ефект. Освен тоа, ако ги распаѓаме годините 1-4 во посебни компоненти, а потоа се обидеме да скенираме за иновации, тогаш на крајот лесно е да се дојде до прилично чуден заклучок: основната механика, како и суштината на процесот во нејзината оригинална форма, мигрираа од претходните игри на ЛЕГО без какви било значајни промени. Тие дури и не го прецртаа интерфејсот. Па, што е тогаш договорот? Можеби авторите се осмелиле да прибегнат кон употреба на забранетата црна магија, а со тоа да купат еднонасочен билет за Аскабан?

Најверојатно, ќе мора да ве разочарате: тука нема мирис на романтична фантазија - тајната на успехот лежи во еден едноставен и разбирлив детал, кој, како што се испостави сега, претходно бевме многу кул. Нерасположена интерактивност - ова е многу магична состојка која доведува до застојаниот концепт фер сума на ревитализација и го претвора она што се случува во природен забавен парк. Нивоата се великодушно украсени со одредена астрономска количина на активни елементи (се однесуваат на слики од екранот, тие нема да ве остават да лажете), со што буквално можете да создадете нешто што сакате: соберете, расклопувајте, раскинете, уништете, па дури и да пукнете во воздухот.

Конструктор, сепак, тоа не значи дека цело време ние самите ќе мора да излеземе со забава. Распоредот за учебната година е повеќе од заситен: ги истражуваме wallsидовите и околината на замокот Хогвортс со незадржлив ентузијазам (периодично паузирајќи во воодушевување и ненамерно викајќи нешто како „бах, тоа е исто како во филмот!“ - толку точно се пренесува духот на оригиналниот извор), одиме на часови за да научиме нови магични трикови, да ги повлечеме несреќните студенти од неволја, да учествуваме на првенства во Квидич, а во меѓувреме ги посетуваме Забранетата шума, Дијагон Алеј и селото Хогсмејд.

За разлика од другите проекти од овој жанр, во ЛЕГО Хари ПотерНа битките им се дава минимум време (всушност, тие се претставени тука само со неколку шефови во битка), наместо тоа, програмерите се повеќе го насочуваат нашето внимание на интелектуалниот дел - решавајќи ги сите видови на загатки. Коректноста на ваквиот потег станува очигледна од првите минути, пред се затоа што Патниците се прикажанитоа не е само, како што честопати се случува, прави винегрет на екранот од загатки „само за да не држат зафатени“ во рамките на одреден универзум, туку имајќи го концептот на дизајнер на дете, го обновува целиот свет на играта за да одговара на неговите потреби.

Тука нема да западнете во ступор: апсолутно сите просторни загатки се решаваат со помош на магија и едноставна човечка логика. На пример, за да отстраниме пречка, да се искачиме повисоко или, да речеме, да поминеме клисура, треба да ја подигнеме оваа или онаа структура со движење на мулти-обоени ЛЕГО блокови низ воздухот. Веднаш ќе ве увериме дека инженерското образование е добредојдено, но не и неопходно: ако работите се апсолутно лоши со апстрактното размислување, ќе ви помогнат помош за детални упатства за склопување, што, како по правило, секогаш виси некаде на идот пред очите. Во исклучителни случаи, со помош на познатата Вингардиум Левиоза, ние ги обновуваме оштетените предмети и украси, или градиме нови. Она што се случува во овој момент на екранот не може да се опише со зборови: стотици мали детали веднаш пред очите да се издигнат во воздухот и да започнат див танц, постепено да се претвораат во нешто познато (на пример, може да биде овен, трактор или дури и музеј)

Друг важен дел од ЛЕГО Хари Потер го истражува светот и трага по сите видови тајни потези и тајни. Покрај тоа, за да се фатат сите нијанси, може да потрае повеќе од еден пасус. Навистина, само темните ликови кои сè уште треба да се отклучат можат да комуницираат со многу предмети, а некои патеки се отвораат додека се научуваат нови магии (злобниот корен, кој еднаш го блокираше посакуваниот премин, се распламтува како попарен, гледајќи светла светлина).

Хари не патува сам, туку во друштво на неговите пријатели - Рон и Хермиона. Од време на време, други херои ќе им се придружат, во редовите од кои дури и куче се судрило. Hobbling целата игра од почеток до крај со вашиот омилен нема да работи - изборот на ликот е диктиран од околности. Шумарот Хагрид користи самострел и има извонредна сила, што му овозможува лесно вртење масивни лостови (нашите херои во вакви случаи треба да направат посебна напивка за да ја зголемат виталноста). Рон ги користи услугите на неговиот скромен стаорец кога треба да се искачи низ тесен гасовод и да активира нешто. Потер е единствениот што може правилно да „вози“ метла. Па, куче, на пример, веднаш солзи корисни работи од земја и е во состојба да ископа дрвја, создавајќи импровизирани мостови. Патем, контролата врз кој било карактер може да се пренесе веднаш до седен пријател. Таквата соработка, за волја на вистината, не влијае многу на играта, но степенот на „вентилаторот“ експоненцијално се зголемува, затоа што во овој случај специјалните ефекти, експлозии, искри и монети што летаат од небото стануваат токмудва пати повеќе.

Да претпоставиме дека, поради некоја незамислива причина, ве одведоа да спиете со решавање на загатки, локалните шефови брзо ќе ве нарушат. Како по правило, ова се гигантски колосуси кои се појавуваат на крајот на секоја година на студии и се еден вид завршен испит - ова е местото каде што навистина треба да го примените целото акумулирано искуство. Во теорија, секоја битка е иста загатка, но веќе е комплексна: на бојното поле ќе мора не само да ги избегнете нападите на влекачот, туку и почесто да се префрлате помеѓу знаците отколку да кликнете на копчето „напад“, собирајќи состојки во движење за волшебна напивка.

Можете да зборувате за основаноста на ЛЕГО Хари Потер многу долго, само оваа лекција е целосно безначајна. Не можете да прочитате за оваа игра - мора да се обидете сами да ја играте и само тогаш да одлучите за вашите чувства. Надвор од едноставност крие големи тешкотии: разновидна игра, вистинското задоволство од гледање пародични видео клипови и опсесија со собирање на сè и сешто (во особено напредните случаи, брзо се влева во јетизам).

Дури и откако ќе совладате импресивна дваесетчасовна кампања, никогаш нема да се смирите додека не ги отклучите сите дополнителни носии, тајни карактери и „избришете дупки“ на секој сантиметар Хогвортс.

Во принцип, престанете да зборувате, не е гумено време, но јас само го отклучив Волдеморт и цврсто имам намера да ги поминам годините 1-4 барем уште еднаш. Кој те советувам.

Добри страни: хипнотичка игра; море со добар хумор; оригинални решенија за дизајн; беспрекорно пренесување на атмосферата на изворот; вистинска прослава за фановите.
Конс: Сакам повеќе локации; без блиско запознавање со оригиналниот извор нема да биде толку многу забавно.