|  Соопштенија

Ждрепка за прва лига сезона 2016/2017

Денеска во просториите на Македонската кошаркарска федерација беше извршена ждрепката за извлекување на натпреварувачките броеви на екипите во Првата лига во сезоната 2016/2017.

Во присуство на генералниот секретар на МКФ, Моника Гаврилоска, в-д. комесарот за натпреварување Владо Цветковски и техничкиот секретар на Сениорските лиги Горан Трпушевски беа извлечени натпреварувачките броеви на екипите од Прва лига за сезоната 2016/2017. 

Во првиот дел од сезоната 2016/207 во Првата лига кој стартува на 22 10.2016 година  ќе играат екипите на Куманово, Фени Индустри, Работнички, Кожув, Струмица, АВ Охрид, Пелистер и Вардар. Шампионот МЗТ Скопје Аеродром и екипата на Карпош Соколи, кои настапуваат во две меѓународни натпреварувања(АБА  , Еврокупот и БИБЛ) во домашното првенство ќе се приклучат во Супер лигата во која ќе играат и четирите најдобро пласирани по воведните 14 коло во Првата лига.

Комплетниот распоред во Првата лига може да се види на следниот линк.

.
 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder