|  Репрезентации  |  М-20 Мажи
Македонската селекција за кошаркари до 20 години го освпои 14 место на Европското првенство дивизија Б во Халкида Грција во конкуренција на 21 репрезентација.
Македонската репрезентација до 20. години убедливо ја совладаа селекцијата на Словачка со убедливи 92:75 и ќе се борат за 13. место на ЕП од Дивизијата „Б".
Kошаркарската репрезентација до 20 години го претрпе и третиот во низа  на Европското првенство што се одржува во Халкида, Грција. По убедливите порази од Црна Гора и Грузија, денеска и селекцијата на Португалија беше подобра од Македонија и тоа со 63:54.
Младинската репрезентација на Македонија во второто коло го претрпе и првиот пораз на Европското Првенство – Б дивизија што се одржува во Халкида.
Селекцијата до 20 години имаше успешен старт на ЕП од Дивизијата „Б". На премиерниот меч од групата „А", Македонија ја солвада Ерменија со 67:56.

ЕП У20 Мажи Халкида, Грција 2016

Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Ерменија

Македонија

15.07.16

15:30

Stream

56-67

Македонија

Црна Гора

16.07.16

13:15

Stream

44-67

Грузија

Македонија

17.07.16

13:15

Stream

85-61

Македонија

Португалија

20.07.16

13:15

Stream

54-63

Русија

Македонија

22.07.16

17:45

Stream

92-59

Македонија

Словачка

23.07.16

17:30

Stream

92-75

Белорусија

Македонија

24.07.16

11:00

Stream

85-33

Уште еден убедлив пораз на репрезентацијата на Македонија до 20 години на турнирот во Истанбул Турција. Во 2 коло нашиот национален тим е декласиран од младата селекција на Франција со 80-46.
Машката репрезентацијата на Македонија до 20 години со пораз од домаќинот Турција ги започна натпреварите на силниот Меѓународен турнир во Истанбул Турција. На премиерниот натпревар на турнирот Тургут Атакол кои се игра во салата Абди и Пекчи во Истанбул црвено жолтите загубија од силната Турција со 88-63(23-12, 25-21, 18-18, 22-12).
Македонската репрезентација до 20 години во машка конкуренција од 05 до 09. јули 2016 година ќе учествува на исклучително силен меѓународен турнир во Истанбул Турција.
Македонската селекција за кошаркари до 20 години со 62-57 (20-9, 14-19, 12-8, 16-21) го претрпе и вториот пораз од соодветната селекција на Бугарија на пријателскиот двомеч во Правец.
Македонската селекција за кошаркари до 20 години вечерва во салата на КК Вардар под Кале славеше убедлива победа над врсниците од Бугарија со 69-53 (17-16, 17-9, 14-12, 21-16).
Македонската репрезентација за кошаркари до 20 години доживеа минимален пораз од 49-48 (14-11, 6-11, 13-18, 16-8) од врсниците од Бугарија во првиот пријателски натпревар на гостувањето во Правец.

М-20 ПРИЈАТЕЛСКИ

СКОПЈЕ- сала КК Вардар

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МАКЕДОНИЈА М20 

БУГАРИЈА М20

29.06.16

20:30

69-53

МАКЕДОНИЈА М20

БУГАРИЈА М20

30.06.16

67-70

М20 ПРИЈАТЕЛСКИ

ПРАВЕЦ-БУГАРИЈА

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МАКЕДОНИЈА  

БУГАРИЈА

24.06.16

16:30

48-49

МАКЕДОНИЈА

БУГАРИЈА

25.06.16

10:30

57-62


Селекторот Љупчо Малинков денеска во салата на Вардар под Кале ја изврши првата прозивка на поширокиот список на репрезентативци до 20 години.
Македонската репрезентација за кошаркари до 20 години од 15 до 24 јули годинава ќе учествува на Европското првенство Дивизија Б во Халкида Грција.
Македонската репрезентација до 20 години на 3 јуни (петок ) во салата на Вардар под Кале ги започнува подготовките за учество на Европското првенство Дивизија Б во Грција, кое ќе се одржи од 15 -24 Јули 2016 во Халкида.
Репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 20 години го освои седмото место на Европското првенство дивизија Б во Сехешфехервар Унгарија.

Досегашни учества М-20 Мажи 


Историја на настапи
 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder