Термини МЛ 12 коло

Термини заостанати МЛ

Младински лиги Билтен бр.7

Фени Индустри втор учесник во полуфиналето на Лимак Купот на Македонија

Лесна и убедлива победа на Фени Индустри над АВ Охрид од 112 - 69 во вториот четвртфинален натпревар од Лимак Купот на Македонија. Кошаркарите на Малинков од почетокот до крајот на мечот го диктираа темпото на играта и на крајот заслужено и очекувано стигнаа до убедлив триумф остварен со огромна предност од 43 коша.

Со добра одбрана и брза трансформација домаќините од минута во минута го зголемуваа водството за на крајот да стигнат до предност од огромни 112-69.

Чешковиќ, Николовски, Шарабидзе, Пајиќ, Стајиќ и Џекиќ  лесно го полнеа кошот на противникот.

Убедливиот пораз не можеше да го спречи ниту маестралниот бек на АВ Охрид, Брукс кој со 37  постигнати поени беше прво име на мечот .

Фени Индустри во полуфиналето ќе го очекува победникот од мечот МЗТ Скопје Аеродром - Кожув.