|  Репрезентации  |  М-16 Жени


Женската репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години го освои 15 место на Европското првенство дивизија Б во Орадеа, Романија.
Женската репрезентација на Македонија до 16 години го претрпе и петтиот пораз на Европското првенство (Б дивизија), во Орадеа, Романија.
Женската селекција на Македонија за кошаркарки до 16 години претрпе уште еден пораз на Европското првенство дивизија Б во Орадеа Романија.

Македонската женска селекција за кошаркарки до 16 години вечерва го игра првиот натпревар за пласман од 9-16. место на Европското првенство – Б дивизија во Орадеа, Романија.

ЕП У16 Жени Орадеа Романија  2016

Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија

Белгија

06.08.16

19:15

30-63

Македонија

Полска

07.08.16

19:15

31-90

Македонија

Норвешка

09.08.16

19:15

53-37

Македонија

Романија

10.08.16

17:45

34-89

Список на 24 кошаркарки пријавени во ФИБА од македонската селекција до 16 години.

Европското првенство во женска конкуренција У16 дивизија Б , во организација на Македонската кошаркарска федерација, кое од 13 до 23 август се одржа во Охрид и Струга, по бројот на учесници беше најмасовниот настап во репрезентативниот спорт во Македонија во 2015 година.
Македонската селекција за кошаркарки до 16 години во конкуренција на 20 репрезентации го освои 17-тот место на Европското првенство дивизија Б, кое изминатите десет дена се одржуваше воОхрид и Струга.
Втор триумф на македонската кадетска кошаркарска репрезентација на Европското првенство дивизија Б во Охрид и Струга.

Женската селекција на Македонија за кошаркарки до 16 години по серија од четири порази во групата Д ја забележа првата победа на Европското првенство дивизија Б во Охрид и Струга.
Уште еден дебакл на нашите кошаркарки до 16 години на ЕП во Охрид и Струга дивизија Б.


Селектрот на македонската женска селекција за кошаркарки до 16 години Владимир Ѓоровиќ го одреди списокот од 13 репрезентативки со кои ќе ги продолжат подготовкитеза настап на Европското Првенство Б дивизија кое од 13 август до 23 август ќе се одржи во Охрид и Струга.

(07.07.2015)Селекторот на македонската  женска кошаркарска репрезентација до 16 години Владимир Ѓоровиќ го одреди списокот од 17 кошаркарки со кои ќе ги започне подготовките за настап на Европското Првенство Б-дивизија,чии домаќини од 13 до 23 август се Охрид и Струга.
Вкупно 33 кошаркарки присуствуваа на првите селективни тренинзи пред подготовките за ЕП
(21.06.2015) Денеска во спортската сала на ФФК, селекторот на Женската Кадетска Репрезентација на Македонија (до 16 години), Владимир Ѓоровиќ одржа два селективни тренинзи со вкупно 33 кошаркарки кои влегуваат во конкуренција за настап за репрезентацијата на претстојното Европско Првенство. Подготовките официјално почнуваат на 11 јули.

Досегашни учества М-16 Жени


Досегашни учества
 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder