|  Куп натпреварувања 2015/16
И карпош соколи меѓу четирите најдобри во Купот na Македонија 
 


Карпош Соколи е вториот патник меѓу четирите најдобри екипи во Купот на Македонија. Кошаркарите на Карпош во четврфиналето го поразија тимот на Соколи со убедливи 91-54.

Победникот на второто полуфинале од завршниот турнир од Купот на Македонија во Гевгелија беше решен уште по првите 20 минути кои завршија со убедливи 41-26 во корист на Карпош Соколи. Во исто темпо кошаркарите на Карпош го започнаа и второто полувреме .Од минута во минута избраниците на Матиќ го зголемуваа водството за во еден момент да стигнат и до убедлива предност од 70-34.Најефикасни кошаркари на второто четвртфинале беа  Соколов со 16, Шепа со 15 и Петровиќ и Казарновски со по 14 поени.   Во редовите на поразената Струмица прво име беше капитенот Богоев со 17 поени.

Карпош Соколи во полуфиналето го очекува победникот од четврфиналната пресметка Куманово - Работнички.

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder