|  Репрезентации  |  М-16 Мажи
Селекцијата на Македонија за кошаркари до 16 години ја прекина низата победи на гостувањето во Истанбул. Нашите млади кошаркари денес се поразени од врсниците од тимот на Галатасарај со 69-62, во третиот пријателски натпревар на турнејата во Турција.
Нашата кошаркарска репрезентација за кошаркари до 16 години ја извојува и втората победа за време на престојот во Истанбул, Турција.
Македонската селекција за кошаркари до 16 години со победа против врсниците на евролигашот Анадолу Ефес ја започна серијата на пријателски средби на гостувањето во Истанбул, Турција.

Викендов продолжуваат мини подготовките на репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 16 години , пред учеството на Меѓународниот турнир во Истанбул од 08-12 Февруари 2017 година.

Македонската селекција за кошаркари до 16 години под раководство на тренерите Небојша Ѓуковиќ и Горан Даниловски се подготвува за настап на Меѓународниот турнир во Истанбул.
Македонската селекција за кошаркари до 16 години денеска во салата на Вардар под Кале ги започна кратките подготовки пред настапот на Меѓународниот турнир во Истанбул.

Македонската репрезентацијата М16 за кошаркари до 16 години од 8 до 12 февруари ќе учествува на Маѓународен турнир во Истанбул, Турција.

Македонската селекција за кошаркари до 14 години го освои првото место на Меѓународниот турнир во Скопје кој се игра во рамките на заедничкиот прокет на МКФ и ФИБА.
Селекцијата на Македонија за кошаркари до 14 години со убедлив триумф над врсниците од Косово со 95-49 ги започна натпреварите на Меѓународниот турнир во Скопје кој се игра во салата на Вардар под Кале ,турнир кој е дел од заедничкиот проект на МКФ и Фиба , „Заедно до М16“.


Македонската кошаркарска федерација ги поканува сите љубители на спортот, посебно кошарката од петок до недела (13 до 15 јануари 2017год.) во што поголем број да ја посетат топлата сала на КК Вардар под Кале и во овие студени денови да и дадат поддршка на репрезентацијата на Македонија за кошаркари до 14 години која ќе биде домаќин на Меѓународен турнир на кој ќе учествуваат и соодветните селекции на Романија, Бугарија и Косово.
Македонската кошаркарска федерација од 13 до 15 јануари 2017 година ќе организира Меѓународен турнир како дел од проектот на ФИБА, „Заедно до М16“ за репрезентацијата М14 но кој ќе учествуваат соодветните селекции на Македонија, Романија, Бугарија и Косово. кој ќе се одржи во период 13-15.01.2017 во Скопје.

MЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР  М-14  - 2017 САЛА ВАРДАР

1. КОЛО

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

МАКЕДОНИЈА

КОСОВО

13.01.2017

18:00

VIDEO/PIC

95:49

БУГАРИЈА

РОМАНИЈА

13.01.2017

20:00

VIDEO/PIC

70:49

2. КОЛО

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

РОМАНИЈА

МАКЕДОНИЈА

14.01.2017

18:00

VIDEO/PIC

63-87

КОСОВО

БУГАРИЈА

14.01.2017

20:00

VIDEO/PIC

44-76

3. КОЛО

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

КОСОВО

РОМАНИЈА

15.01.2017

14:00

VIDEO/PIC

49:64

МАКЕДОНИЈА

БУГАРИЈА

15.01.2017

12:00

VIDEO/PIC

67:66

Македонската селекција за кошаркари до 14 години го совлада соодветниот тим и на третиот великан во Турската кошарка, Анадолу Ефес, по успесите против Фенербахче и Галатасарај.

Нашиот национален тим за кошаркари до 14 години извојува уште еден убедлив триумф на зимскиот камп во Истанбул во рамките на проектот „Заедно до У-16“.


Македонската селекција за кошаркари до 14 години која во рамките на проектот „Заедно до У-16 “ е на зимски камп во Истанбул ја извојува и втората убедлива победа.

Селекцијата на Македонија за кошаркари до 14 години која од 1 до 5 декември учествува на зимски камп во Истанбул во рамките на проектот 2Заедно до У-16“како дел од соработката меѓу Македонската кошаркарска федерација и Турската кошаркарска федерација беше специјален гостин на гигантот Галатасарај.
Македонската репрезентација за кошаркари до 14 години која во рамките на проектот „Заедно до У-16“ е на зимски камп во Истанбул го одигра првиот контролен меч.
Македонската репрезентација до 14 години ја извојува и третата убедлива победа на зимскиот камп во Истанбул во рамките на соработката со Турската федерација во проектот „Заедно до У 16“.
Како дел од проектот „Заедно до М-16“ репрезентацијата на Македонија за кошаркари родени во 2002 година ќе учествува на зимски камп во Истанбул, Турција.
Поаѓањето за Истанбул е на 30.11.2016 година (среда) во 21 часот, од пред Дрводекор.
Македонската репрезентација за кошаркари до 16 години го освои 16 место на Европското првенство дивизија Б во Софија Бугарија.
Македонската селекција за кошаркари до 16 години денеска е поразена по продолжение од репрезентацијата на Косово со 68-66 (60-60) во разигрувањето за пласман од 13 до 16 место на Европското првенство дивизија Б во Софија, Бугарија.
Македонската репрезентација за кошаркари до 16 години е поразена од Холандија со 65-58 (17-13,15-8,18-16,15-21) во првиот натпревар во фазата за пласман од 9-16 место на Европското првенство дивизија Б во Софија.


Македонската машка кадетска репрезентација доживеа убедлив пораз од соодветната селекција на Англија со 69:38 (17:12; 16:4; 19:11 и 17:11). во дуелот од 5. коло од Б групата на Европското првенство Б дивизија во Софија.
Македонската репрезентација за кошаркари до 16 години ја оствари втората победа во групата Б на Европското првенство – Б дивизија во Бугарија.Нашите млади кошаркари попладнево во софија ја совлада Република Ирска со 71:59. По четвртини: 26:19, 17:11, 18:7 и 10:22.
Премиерен триумф на македонската машка кадетска селекција на Европското првенство дивизија Б во Софија, Бугарија. Во 3 коло од групата Б, македонскиот национален тим ги декласираше кадетите на Шкотска со 100-47(25-12, 23-12, 27-12, 25-11).


Македонската репрезентација за кошаркари до 16 години на стартот на натпреварите во групата Б на Европскиот шампионат дивизија Б во Софија е поразена од врсниците од Унгарија со 63:57 (9:6; 21:8; 18:24;15:19).

ЕП У16 Мажи Софија, Бугарија 2016

Распоред на натпревари

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Македонија

Унгарија

11.08.16

17:15

57-63

Македонија

Израел

12.08.16

12:45

58-80

Македонија

Шкотска

13.08.16

15:00

100-47

Македонија

Ирска

15.08.16

17:15

71-59

Македонија

Англија

16.08.16

15:00

38-69Македонската селекција за кошаркари до 16 години го забележа и вториот пораз на Европското првество дивизија Б во Софија Бугарија. Избраниците на селекторот Џои Тејт во 2 коло од групата Б убедливо се поразени од врсниците од Израел со 80-58(22-13,20-19,23-16,15-10).


Македонската селекција за кошаркари до 16 години денес замина за Софија Бугарија на Европското првенство дивизија Б.
Селекторот Џои Тејт и неговите помошници Ѓорѓи Кочов и Атанас Димов го објавија списокот од 20 кошаркари кои ќе бидат во комбинација за настап на ЕП во Софија дивизија Б од 11-20 август.
Капитенот на македонската кошаркарска селекција до 15 години, Лука Наумовски е прогласен за најкорисен кошаркар(МВП) на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, на кој нашата репрезентација го освои бронзениот медал.
Македонската репрезентација за кошарекари до 15 години го освои високото трето место и бронзениот медал на силниот Меѓународен турнир во Милано Италија.
Македонската селекција за кошаркари до 15 години стигна до вториот триумф на Меѓународниот турнир во Милано, Италија, нашите млади надежи во 2 коло од Групата А со минимални 62-61 го совладаа тимот на Баерн Минхен.
Македонската репрезентација за кошаркари до 15 години на стартот на меѓународниот турнир во Милано, Италија е поразена од врсниците од тимот на Варезе со 89-72.

Во Скопје, во недела на 13.03 2016 година во спортската сала на КК Вардар “Кале“ нови активности на селектираните кошаркари од Регионите Скопје 1, Скопје 2 и Исток, на селекциите од генерациите 2000 и 2001 година.
Во недела 06.Март во спортската сала “Видое Подгорец“ Струмица ќе се одржат селективни тренинзи за кошаркарите родени 2000 и 2001 година од Регион Исток.
Следниот викенд на 6 март, недела првите селективни тренизи ќе ги одржат и кошаркарите родени 2000 и 2001 година од Регионот, Исток.

Изминатиот викенд во Скопје беа одржани првите селективни тренинзи на кошаркарите родени 2000 и 2001 година од регионалните селекции Скопје 1 и Скопје 2.
Во Скопје, недела на 21 02 2016 година во спортската сала на КК Вардар “Кале“ селектираните кошаркари родени 2000 и 2001 година од регионите Скопје 1 и Скопје 2 и ќе ги одработата воведните контролни тренинзи на регионалните селекции.


Македонската селекција за кошаркари до 16 години го освои 22 -то место на Европското првенство дивизија Б во Бугарија.

Досегашни учества М-16 Мажи


Историја на настапи
 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder