Делегирање ПЛ 9 коло
  
    Куп 2016/17 Билтен
  
    Делегирање МЛ 9 коло

    Заостанати натпревари МЛ

   Сениорски лиги Билтен бр.8
   Младински лиги Билтен бр.7
      

  

  

 

Македонската кошаркарска федерација ја продолжи традицијата на доделување на признанија на најдобрите поединци и екипи во македонската кошарка.
             ВИДЕО:МКФ  ИЗБОРОТ НА НАЈДОБРИТЕ ВО 2016
Победи на Фени Индустрим, Кожув и Пелистер во премиерните средби во 2017 година во Првата македонска кошаркарска лига.

ПРВА ЛИГА МАЖИ - СЕЗОНА 2016/2017

9.коло

домаќин

гостин

датум

час

инфо

рез

Пелистер

Вардар

21.01.17

17:00

69:57

Работнички

Струмица

25.01.17

18:00

АВ Охрид

Фени Индустри

21.01.17

18:00

62:83

Кожув

Куманово 2009

21.01.17

19:00

80:69

Прва лига сезона 2016/2017Светски реномираната компанија со седиште во Турција, Лимак Холдинг ја доби организацијата на годинешниот Кошаркарски Куп на Македонија 2017.


Заврши кратката зимска пауза за најдобрите кошаркарски екипи во Македонија. По скоро еден месец одмор екипите од Првата кошаркарска лига се враќаат во редовен ритам. Викендов на програмата се дуелите од 9 коло.


Кошаркарите на македонскиот прволигаш Карпош Соколи со крупни чекори итаат кон пласманот меѓу најдобрите осум екипи во регионалната БИБЛ лига.

Македонската селекција за кошаркари до 14 години го освои првото место на Меѓународниот турнир во Скопје кој се игра во рамките на заедничкиот прокет на МКФ и ФИБА.
Селекцијата на Македонија за кошаркари до 14 години ја оствари и втората победа на Меѓународниот турнир во Скопје.

Поради екстремно ниските температури во нашата земја, како и потешкотиите кои можат да настанат при патувањето на гостинските екипи, Македонската кошаркарска федерација одлучи да им излезе во пресрет на барањата на клубовите за одложување на пред натпреварите во Купот на Македонија.

Викендов се одиграа и последните натпревари во Првата лига во женска конкуренција и Втората и Третата лига кај мажите. Во сите три лиги лидерите на табелата се без загубен меч.

Претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Наумоски сака да им упати јавна благодарност на сите членови на Собранието на МКФ кои и дадоа поддршка на кошарката при гласањето за доверба.
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги информира сите клубои во Македонија, Согласно членовите 23, 24 и 25 од Регистрацискиот Правилник на МКФ, за терминот на Вториот предоден рок за кошаркари-ки во Сениорските и Младинските лиги од натпреварувачката сезона 2016/17.
Петар Наумоски за останува на чело на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) и во наредниот период.За доверба на Наумоски гласаа 18 од вкупно 28 членови со право на глас на собранието, а 10 беа против.
Најдобрата репрезентација на Македонија претквалификациите за учество во квалификациите за Светскиот шампионат во Кина ги започнува на нашиот најголем празник на Илинден на 2 август 2017 година на гостински терен против соседот Косово.
Македонската кошаркарска репрезентација попладнево на ждрепката во Прага ги доби противниницте во престојните претквалификации за Светскиот шампионат во Кина во 2019 година.

Во медиумите од регионот се појави интересен текст во кој се споменува и името на претседателот на Македонската кошаркарска федерација Петар Науовски. Текстот е насловен како се врати „Идејата кошарка на кошаркарите“. Во продолжение текстот ви го пренесуваме во целост:

Пред главната ждрепка за составите на групите во претквалификациите за Светскиот шампионат во Кина во 2019 година во Прага беа извлечени и составите на групите за Младинските Европски првенства во машка и женска конкуренција.

ФИБА Европа брзо ги препозна професионалноста, квалитетот, несебичноста и посветеноста кон кошарката на генералниот секретар на Македонската кошаркарска федерација Моника Гаврилоска.
Македонската кошаркарска федерација ги информира сите активни клубови дека има потреба од информирации од клубовите поради тоа што е должна до Агенцијата за млади и спорт да достави листа на активни клубови, со следните податоци:
Македонската кошаркарска федерација од 17 до 26 август во 2017 година ќе биде домаќин на Европското првенство за кошаркарки до 16 години.
Во Белград од 27 до 31 јануари во 2017 година ќе се одржи 17 Меѓународен минибаскет фестивал „Рајко Жижиќ“.
Попладнево во салата на Фенербахче во Истанбул беше извршена ждрепката за составите на групите за Евробаскетот во 2017 година кој ќе се игра во периодот од 31 август до 17 септември следната година.
Поради зголемениот број на телефонски јавувања од страна на загрижени родители во канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација, родителите бараат информации за котизациите за учество во Младинските лиги на Македонија.
Продолжува заложбата на раководството на Македонската кошаркарска федерација и Управниот одбор за континуиран настап на нашите млади селекции на Европските првенства, се со цел за што подобар напредок и усовршување на нашите млади кошаркари и кошаркарки во натпреварите против квалитетните противници. 
Канцеларијата на Македонската кошаркарска федерација ги известува кошаркарските клубови во Македонија дека согласно Регистрацискиот правилник на МКФ и Правилникот за издавање на тренерски лиценци, секој клуб учесник во кошаркарските лиги на Македонија, е обврзан да пријави и регистрира тренери за секоја возрасна категорија во која се натпреварува во тековната сезона.

ИЗМЕНИ НА КОШАРКАРСКИТЕ ПРАВИЛА 2016

СЕНИОРСКИ ЛИГИ БИЛТЕН БР. 1 СЕЗОНА 2016-2017

  

 

Ул. Македонија, 11А, ПФ 318
1000 Скопје, Р. Македонија
тел/факс: +3892 2464988
E-mail:
contact@basketball.org.mk
Сениорски Лиги: +3892 2454320
Младински Лиги: +3892 2464990

© 2006 Сите права задржани


Developed by Nextsense
Powered by webBuilder